mała księgarnia, wielkie idee

Spółdzielnia Ogniwo

co robimy?

Spółdzielnia Ogniwo to Przedsiębiorstwo Społeczne, zarejestrowana w 2014 roku spółdzielnia pracy prowadząca niezależne centrum kultury – przez pięć lat na Kazimierzu, dziś w Podgórzu w podwórzu przy ul. Smolki 11a. Organizujemy i gościmy setki wydarzeń: spotkania autorskie, konferencje, stand-upy, występy drag queens, pokazy filmowe, a nawet koncerty i imprezy taneczne. Prowadzimy nadzwyczaj popularny klub czytelniczy.

W naszej księgarni dostępne są starannie wybrane przez nas książki, czasopisma oraz kawa wypalana przez hamburski kolektyw Aroma Zapatista.

Partnerujemy imprezom takim jak Miłosz i Conrad Festival, Noc Księgarń, Noc Poezji czy KRAKERS. Od dziewięciu lat jesteśmy częścią projektu Krakowskie Księgarnie na Medal i prowadzimy Podgórskie Centrum Poezji.

Współpracujemy ze stowarzyszeniami, związkami zawodowymi, kołami naukowymi i grupami nieformalnymi. Wśród naszych stałych partnerów możemy wymienić Festiwal Non-Fiction, Queerowy Maj, Wspólne Podgórze, TęczUJ, Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera, Krakowską Sieć Fantastyki, Biuro Inicjatyw Społecznych, OZZ Inicjatywa Pracownicza czy Antyfaszystowski Kraków.

Przyznajemy Kuluary Ogniwa, nagrody za najciekawsze, najdłuższe lub najtłumniejsze rozmowy po spotkaniach autorskich. Otrzymały je m.in. Joanna Ostrowska, Anna Cieplak i Patryk Pufelski. 

W latach 2020–2022 zostałyśmy trzykrotnie nagrodzone przez mieszkanki i mieszkańców Krakowa w plebiscycie „Wybieramy księgarnie roku”. Potem plebiscyt przestał być organizowany, więc przestaliśmy wygrywać.

Mile widziane są u nas pieski i inne zwierzęta.

Ostatnie projekty: Kręgi Ogniwa zorganizowany we współpracy z Hillel Poska i HIAS Europe w latach 2022–2023 wspomagał ukraińskie rodziny w aklimatyzacji w Krakowie. Zimowa Szkoła Idei – Nadzieja w mroku, Odbicia – seria spotkań czytelniczych w której ramach dyskutujemy o książkach poruszających istotne tematy polityczne i społeczne, równocześnie śledząc poruszane w nich wątki w literaturze popularnej.

Masz pytania, chcesz wynająć salę, Zorganizować wydarzenie?