Światy projektujemy Nowe
Światy projektujemy nowe. Festiwal designu społecznie zaangażowanego to wyjątkowa okazja do zastanowienia się, jak design może stać się narzędziem budowania sprawiedliwej, ekologicznej i zrównoważonej przyszłości. Festiwal zaprasza projektantów, artystki wizualne, twórców oraz pasjonatki kultury do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu technologii na nasze życie, a także roli designu w kształtowaniu lepszego jutra.
W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty, wykłady i debaty, które pozwolą uczestnikom zgłębić tematy związane z nowymi technologiami, ekologicznymi rozwiązaniami i innowacjami społecznymi. Od praktycznych warsztatów rękodzieła, przez zajęcia związane z nowymi paradygmatami w projektowaniu, aż po dyskusje o roli sztucznej inteligencji w kształtowaniu przyszłości. Festiwal to przestrzeń dla twórczyń i odbiorców, którzy chcą zaangażować się w transformację społeczną i ekologiczną poprzez design.
Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa i wspólnego projektowania nowych światów! Wstęp na wykłady i debaty jest wolny. Formularz zapisów na warsztaty znajduje się poniżej programu.
program:
Powrót do korzeni: ekologiczne rzemiosło
2.12 Warsztat eko-druku na tkaninie
Podczas warsztatów wykonamy druk transferowy na tkaninie, zdobiąc ją motywami roślinnymi wykonanymi z użyciem dostępnych, dziko rosnących miejskich roślin. Każda uczestniczka/każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie wydrukowanym i skomponowanym przez siebie wzorem roślinnym, dodającym otuchy podczas nadchodzącej zimy. Materiały do druku zapewnia organizator, uczestniczki/uczestników prosimy o przyniesienie tkaniny bawełnianej lub lnianej (np. ubranie, obleczka na poduszkę, obrus). Farba drukarska jest mocno brudząca - żeby zabezpieczyć ubrania, proponuję przynieść fartuchy.
Prowadzenie: Anna Sekułowicz, pasjonatka tradycyjnych technik graficznych. Czas trwania: ok 2h
5.12 Warsztat kolażu zaangażowanego
The function of art is to do more than tell it like it is – it’s to imagine what is possible. - bell hooks
W duchu słów bell hooks zapraszamy do warsztatów kolażu, które połączą artystyczne wyobrażenia z wizjami lepszego, bardziej sprawiedliwego jutra. Artywizm, jako nurt łączący sztukę z aktywizmem, stanie się punktem wyjścia warsztatów, w których uczestnicy nie tylko będą tworzyć, ale także działać – wyobrażając sobie i projektując możliwe światy nowe. Afrofuturyzm, arabfuturyzm, desifuturyzm i inne nurty futurystyczne tworzą unikalne przestrzenie estetyczne, łącząc jednocześnie mitologię z nowoczesnością, historię z technologią, a przeszłość z ekologicznymi wizjami przyszłości. Artystki i artyści tych nurtów nie tylko konfrontują kolonialne historie, ale także budują spekulacyjne narracje o odbudowie, odzyskaniu mocy i twórczej emancypacji.
Po krótkim wprowadzeniu w założenia wspomnianych nurtów, uczestnicy będą mogli pracować z różnorodnymi materiałami wizualnymi (zapewnionymi przez prowadzącą), aby, czerpiąc z poznanych tradycji artystycznych, przekształcać starą makulaturę w wyobrażenia przyszłości wolnej od ograniczeń obserwowanych w teraźniejszości.
Prowadzenie: Weronika Kula - wannabe artywistka, zainteresowana wieloma rzeczami, w tym też: postkolonializmem, neokolonializmem i dialogiem międzykulturowym.
7.12 Napraw! Warsztat reperowania ubrań
Warsztat pracy z tkaniną, od konceptu do praktyki (cerowanie, tkanie, patchwork, upcykling, łaty). Obejrzymy wspólnie rzeczy i poszukamy rozwiązań – jak naprawić, jaką technikę dobrać, żeby współgrała z tkaniną. Wystarczy przyjść z ubraniem po przejściach (dziury, przetarcia, ubytki), żeby wyjść z rzeczą, która będzie się nosić przez kolejne lata. Materiały zapewnia organizator, każda osoba powinna przynieść ubranie, które chciałby naprawić.
Prowadzenie: Maria Grodzińska, artystka, absolwentka ASP (malarstwo, tkanina).
Projektowanie przyszłości: nowe paradygmaty
10.12 Warsztaty projektowania wspólnotowego
Każdy projektant wie, że odbiorca to twoja najszczersza miłość i najbardziej bezwzględny wróg. Dla kogo powstaje projekt? Jakie ograniczenia powinno się rozbijać, a które z nich są niedoceniane? Jak można przeprowadzić systematyzację bez autorytaryzmu? Czy istnieje utopijna przyszłość, gdzie nie weryfikuje nas wyłącznie relacja klientka - dizajnerka? Nie mamy twardych odpowiedzi na żadne z tych pytań, ale mamy nadzieję że przekablujemy wasze umysły tak, aby stały się plastyczne i przestały działać na korporacyjnym autopilocie.
Prowadzenie: Spółdzielnia Szmira
12.12 Design spekulatywny: operacje na niepewnych przyszłościach
Projektowanie zawsze jest operacją na przyszłości. Krzesło, protokół, interfejs, narracja – wszystkie te formy mogą wymknąć się dniowi dzisiejszemu i nieoczekiwanie wpłynąć na to, nadchodzi. Niektórzy twierdzą, że powieści, filmy, gry i inne formy kultury instalują w ludzkich głowach konkretne wizje, odcinając nas od możliwości śnienia i rojenia nowości.
Czy na dobre utknęłyśmy w pułapce retro-sci-fi-przyszłości – zamglonego Los Angeles z Blade Runnera i zalanego deszczem Night City z Cyberpunka, razem z ich latającymi samochodami, kanciastymi cyborgami i deficytami przyrody? Jeśli tak – to, co zrobić, żeby się wydostać i szukać innych wizji, bardziej adekwatnych do naszych czasów? Czym w tym kontekście może być nowość? To oraz inne pytania zadamy sobie podczas warsztatu spekulatywnego.
13.12 Design krytyczny: projektowanie i tworzenie prowotypów
Projektowanie krytyczne to podejście, które zachęca do refleksji nad rolą technologii i produktów w naszym codziennym życiu. Jest to metoda twórczego sprzeciwu, marzeń o innych ścieżkach, a czasem – świadomego „projektowania problemów”.
Podczas warsztatów będziemy tworzyć prowotypy – artefakty, które nie mają na celu być realistyczne czy funkcjonalne w tradycyjnym sensie. Zamiast tego, ich zadaniem jest prowokowanie dyskusji, inspirowanie do nowych pomysłów i otwieranie umysłów na potencjalne przyszłości. Mogą być absurdalne, zabawne, irytujące czy artystyczne – ale zawsze angażujące i zmuszające do refleksji.
W przeciwieństwie do klasycznych prototypów, które pomagają rozwiązywać dobrze zdefiniowane problemy, prowotypy eksplorują granice możliwości. Tworząc je, wybiegamy w przyszłość, manipulujemy pomysłami i odkrywamy głębsze, często niezauważone potrzeby. To narzędzia, które wyciągają „wizję przyszłości” by uczynić ją bardziej realną, namacalną i otwartą na krytykę. Tworzymy prowotypy, by projektować nie tylko odpowiedzi, ale i nowe pytania.
Wobec przełomu: nowe technologie
17.12 Społeczny wymiar sztucznej inteligencji. Debata.
18.12 Poza generowaniem kontentu: niegeneratywne modele sztucznej inteligencji
19.12 Od struktur do estetyki: algorytmy grafowe w projektowaniu
zapisy na warsztaty:
miejsce dla sponsorów:
Światy projektujemy nowe. Festiwal designu społecznie zaangażowanego jest realizowany w ramach programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, A2.5.1 Krajowy Plan Odbudowy.